SAMSUN ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

2. Dönem Ortak Sınavlar Konu Soru Dağılım Tabloları

2. Dönem Ortak Sınavlar Konu Soru Dağılım Tabloları

Millî Eğitim Bakanlığının 09.09.2023 tarihinde yayınlanan  Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği kapsamında ülke, il/ilçe ve okul genelinde ortak yazılı sınavların yapılacağı belirtilmiştir.

     Bu kapsamda Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı'nda 6. sınıf Türkçe ve Matematik derslerinin, 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik derslerinin 1. dönem 2. sınavları ile 2. dönem 1. sınavlarının Bakanlığımız tarafından ülke genelinde ortak olarak yapılacağı duyurulmuştur. Bu sınavların konu soru dağılım tabloları Bakanlığımız tarafından yayınlanacaktır.

     Ayrıca Samsun İlçe Millî Eğitim Müdürleri Kurulu'nda alınan karar gereği 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı'nda Samsun ilinde  7. sınıf Matematik dersinin ve 9. sınıf Biyoloji dersinin 2. dönem 2. sınavları Samsun İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde ortak olarak yapılacaktır. Bu sınavlara ait konu soru dağılım tablolarına aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

     Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'ne göre konu soru dağılım tabloları; öğretim yılı başında her sınav için il sınıf/alan zümreleri ve Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Müdürlüğü ile birlikte oluşturulacak, ardından tüm okul ve öğrencilerle paylaşılacaktır. Bu doğrultuda Samsun Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüğü ve il sınıf/alan zümreleri tarafından tüm zorunlu derslerin konu soru dağılım tabloları hazırlanmıştır.

     Konu soru dağılım tablosu, öğretim programında yer alan konu ve kazanımlarla ortak sınavlardaki soru dağılımlarının gösterildiği tabloyu ifade eder. Konu soru dağılım tabloları, sınavların kapsam geçerliğinin artırılması ve öğrencilerin sınavlara daha bilinçli hazırlanması için her sınavda hangi konu/kazanımdan kaç soru sorulacağının önceden öğrencilere bildirildiği tablolardır.

     Öğretmenlerimiz okullarında yapacakları sınavlarda konu soru dağılım tablolarında belirtilen senaryolardan bir tanesini seçerek okullarında ortak olarak uygulayacaklardır. Seçilen senaryoda yer alan kazanımlar ve soru sayısı dışına çıkılmayacaktır.

     Okul genelinde uygulanacak ortak sınavlar, il/alan zümreleri tarafından ilan edilen konu soru dağılım tabloları göz önünde bulundurularak cevabın tamamını öğrencinin oluşturacağı açık uçlu sorulardan meydana gelen yazılı sınav şeklinde yapılabileceği gibi açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacak şekilde de hazırlanabilir. Çoktan seçmeli, eşleştirme, doğru/yanlış gibi şansa dayalı soru türleri kesinlikle kullanılmayacaktır..

Ortak Sınav Tarihleri

Millî Eğitim Bakanlığınca ülke genelinde, 2023-2024 eğitim öğretim yılı 2. dönem 1. yazılı sınavları 6. sınıf Türkçe ile 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersleri için 26 Mart 2024 Salı günü; 6. sınıf matematik ile 9. sınıf matematik dersleri için 27 Mart 2024 Çarşamba günü yapılacak.  

İl Millî Eğitim Müdürlüğünce il genelinde, 2023-2024 eğitim öğretim yılı 7. sınıf Matematik 2. dönem 2. yazılı sınavı 28 Mayıs 2024 Salı,  9. sınıf Biyoloji 2. dönem 2. yazılı sınavı 29 Mayıs 2024 Çarşamba günü yapılacak.

7. sınıf Matematik 2. dönem 2. yazılı sınavı Mazeret sınavı 4 Haziran 2024 Salı,  9. sınıf Biyoloji 2. dönem 2. yazılı Mazeret sınavı 5 Haziran 2024 Çarşamba günü yapılacak.

 

Aşağıdaki bağlantılardan ortak sınavların konu soru dağılım tablolarına ulaşabilirsiniz.

Temel eğitim dersleri konu soru dağılım tabloları için tıklayınız.

Orta öğretim dersleri konu soru  dağılım tabloları için tıklayınız.

Mesleki ve teknik öğretim dersleri (A - L) konu soru dağılım tabloları için tıklayınız.

Mesleki ve teknik öğretim dersleri (M - Z) konu soru dağılım tabloları için tıklayınız.

Pazar Mahallesi, Bozkurt Sk. No6, 55100 İlkadım/Samsun - 0362 4358063

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.